Elever
10
1 gymnasieskolor under UPPVIDINGE KOMMUN.
Kartan visar skolor som tillhör huvudmannen.
UPPVIDINGE KOMMUN finns i ett län och driver en gymnasieskola i en kommun. Senaste skolåret (2024) omfattade 10 elever och en programtyp. Lärarkåren uppgår till 3,1 heltidstjänster varav 0,0 % har legitimation och 0,0 % är förstelärare eller lektorer. Kostnaderna motsvarar 318 300 kr per elev.
Elever
10
Personal
3,1 FTE
Baserat på 10 elever (2024)
Nyckeltal för lärarkårens sammansättning
Kompetens- och karriärandelar
| Totalt | 4 615 tkr |
|---|---|
| Undervisning | 3 155 tkr |
| Per elev | 318 300 kr |
| Per elev – undervisning | 217 600 kr |
| Per elev – lokaler & inventarier | 15 500 kr |
| Per elev – skolmåltider | 8 000 kr |
| Per elev – lärverktyg & bibliotek | 6 600 kr |
| Per elev – elevhälsa | 17 590 kr |
| Per elev – övrigt | 53 000 kr |
Skolverkets API • 2024 • Uppdaterad: 2025-05-14
Skolverkets senaste statistik för läsåret 2024/25 visar hur UPPVIDINGE KOMMUN står sig mot andra huvudmän i samma kommun, Kronobergs län och riket.
UPPVIDINGE KOMMUN satsar totalt 318 290 kr per elev, vilket är 223 191 kr mer än rikssnittet (95 099 kr). Fördelningen per elev är Undervisning: 217 600 kr per elev, 167 999 kr mer än rikssnittet (49 601 kr), Lokaler & inventarier: 15 500 kr per elev, 1 063 kr mindre än rikssnittet (16 563 kr), Skolmåltider: 8 000 kr per elev, 3 746 kr mer än rikssnittet (4 254 kr), Lärverktyg & bibliotek: 6 600 kr per elev, 137 kr mindre än rikssnittet (6 737 kr), Elevhälsa: 17 590 kr per elev, 14 900 kr mer än rikssnittet (2 690 kr) och Övrigt: 53 000 kr per elev, 37 746 kr mer än rikssnittet (15 254 kr).
Antal elever per heltidstjänst lärare. Lägre värde innebär färre elever per lärare.
Andel lärare med legitimation och behörighet.
Andel speciallärare och specialpedagoger.
Genomsnittlig kostnad per elev för undervisning.
Kostnad per elev för lokaler och inventarier.
Kostnad per elev för skolmåltider.
Kostnad per elev för lärverktyg, utrustning och skolbibliotek.
Kostnad per elev för elevhälsa.
Övriga kostnader per elev.
Uppvidinge